ENGLISH VERSION IN PROGRESS
Koncepcja metaverse została spopularyzowana w powieści fantastycznonaukowej autorstwa amerykańskiego pisarza Neala Stephensona „Zamieć” (tyt. oryg. „Snow Crash”) w odniesieniu do cyfrowego wszechświata, do którego można uzyskać dostęp za pośrednictwem wirtualnej rzeczywistości.
W trójwymiarowym świecie Stephensona istnieją wirtualne nieruchomości, gdzie awatary użytkowników mogą spotykać się, robić interesy, bawić, a wszystko kontroluje firma o nazwie „Global Multimedia Protocol Group”. Brzmi jak temat na czasie? Przypomnij sobie do tego film „Matrix” lub sięgnij po powieść i film „Ready Player One”, a wszystko ułoży się w jeden spójny obraz od lat popularyzowany przez twórców science fiction.
Co to jest metaverse?
Metaverse to wciągający świat wygenerowany całkowicie komputerowo. W zasadzie powinienem napisać wszechświat – to określenie lepiej oddaje ambicje twórców. Może wyglądać podobnie do świata rzeczywistego, ale my mamy w nim doświadczać warunków, które byłyby niemożliwe do osiągnięcia w prawdziwym świecie.
W metaverse możemy spotkać się z realistycznymi lub fantazyjnymi awatarami. Dzięki technologiom VR/AR możemy przełączać się pomiędzy światem fizycznym a metaverse i przykładowo przenieść się do świata cyfrowego za pomocą okularów VR czy też zobaczyć elementy metaverse w kontekście realnego otoczenia dzięki urządzeniom obsługującym AR (np. telefon, tablet, okulary AR). Brzmi fantazyjnie? Świat gier zna koncepcję metaverse od dawna.
Czy słyszeliście o międzynarodowym hicie ze świata gier Fortnite? To angażująca gra typu multiplayer, w której na całym świecie wielu uczestników gra razem w tym samym momencie w jednej scenie gry. Warto odnotować, że w USA rodzice opłacają korepetycje dzieciom, aby podnosiły osiągane wyniki w tej grze. Użytkownicy Fortnite mają już podobne możliwości do tych dostępnych w świecie metaverse. Mogą konfigurować swoje cyfrowe awatary, które potrafią rozmawiać i wchodzić w interakcje z innymi graczami. Mogą też ubrać je w marki ze sklepów dostępnych w świecie fizycznym i np. razem zobaczyć cyfrowy koncert. Jednak dzisiaj użytkownicy nadal muszą grać w Fortnite przy użyciu konwencjonalnych urządzeń komputerowych takich jak komputery PC, smartfony, konsole do gier. Jak widać wiele elementów metaverse już z powodzeniem funkcjonuje w naszych realiach, jednak to właśnie technologie VR/AR pozwolą nam doświadczyć go w zupełnie nowy sposób.
Ciąg dalszy nastąpi. Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do pobrania naszego całego e-booka a także do obejrzenia naszego live.