Jak promować innowacje?

Obserwuję, że często budżet, który jest planowany na początku projektu, kończy się wraz z zakończeniem prac z nim związanych. Zgroza! W tym konkretnym przypadku, gdy rozmawiamy na temat „Jak promować innowacje” oznacza to, że w momencie, gdy przekazujemy innowacje w ręce interesariuszy mamy do dyspozycji chmmm… no właśnie w zasadzie co mamy? Nasze własne zaangażowanie, aby mówić głośno o tym, że taki projekt realizowaliśmy? Trzymać kciuki, że innowacja jest tak silna, że sama będzie rozchwytywana przez grupę odbiorców? Wysłać firmowy mailing? Oczywiście każda firma jest inna i ma mniejsze – lub większe struktury/ działy z których zasobów można skorzystać, gdy jest wola czy świadomość potrzeby współpracy. No to co możemy zrobić?  Zaraz wypunktuje kilka ważnych rad. Czytaj dalej.   Osoby zajmujące się innowacjami w spółkach często są wysoko zaangażowanymi ekspertami w swojej dziedzinie – więc prowadząc taki projekt ich cała energia jest skoncentrowana, aby sam „produkt” w postaci innowacyjnego rozwiązania był najlepszy. Zadaniowcy skoncentrowani na obszarze swojego know how  – inne rzeczy mają mniejsze znaczenie. Drugi profil osób, które spotykam w swojej pracy – posiadają umiejętność prowadzenia kilku projektów jednocześnie, którym powierza się innowacje, bo „kto nie zrobi jak nie oni”. A oni nie odmówią, bo… też myślą, że „kto nie zrobi jak nie oni”, bo są oddane swojej pracy. Oczywiście pewnie wy również spotkaliście więcej „profili” –każdy z nas jest inny, ale opisuję te dwa, żeby zobrazować pewien, konkretny moment w cyklu życia innowacyjnych projektów. Dla dedykowanych ekspertów projekt zakończył się wraz z zamknięciem prac (np. aplikacja/ system działa poprawnie). Dla osób wielozadaniowych – są szczęśliwi, że to koniec i mogą wrócić do innych realizowanych projektów. Brzmi znajomo? To kto teraz ma zająć się promocją innowacji? Poświęcić jej wystarczającą uwagę?

Ok to teraz z innej strony. Oglądałaś / oglądałeś program „Kuchenne rewolucje”?  Pani Gessler budowała na nowo przepis na biznes przedsiębiorców restauracyjnych. Widać było, że czasem to była bardzo ciężka praca z różnym skutkiem – jednak zwróć uwagę, że każdy odcinek miał pewne „stałe elementy gry”. Przez przypadek (?) znana w Polsce restauratorka podała nam również przepis na promocję innowacji.  Ciekawy ci jaki? 🙂

Nieodłącznym rytuałem każdego odcinka była inauguracja przemiany restauracji, której towarzyszył poczęstunek.

Właściciel biznesu razem z pracownikami wychodzili „w miasto” osobiście zaprosić napotkanych przechodniów i poczęstować ich smakołykiem jako przedsmak tego, czym zostaną uraczeni, gdy odwiedzą jego restaurację.

No właśnie. Czy masz na to czas czy nie z innowacją – też trzeba ruszyć „w miasto” aby poczęstować nią osoby w Twojej grupie docelowej. Podpowiem Ci teraz jak to zrobić i zrobię to w punktach 😉 To nie wyczerpuje tematu więc zachęcam Cię też do zobaczenia webinaru lub jego wersji podcast zatytułowanego „Jak promować innowację”. Podziel się również swoim przemyśleniami lub radą w komentarzu!

Zobacz webinar “Jak promować innowacje?”

Posłuchaj podcast.

1.    Promocja, gdy planujesz realizację innowacji.

 • Uważnie przyjrzyj się swojej grupie docelowej i zbierz jak najwięcej informacji o ich znajomości i generalnemu nastawieniu do innowacji/ technologii, którą zamierzasz wprowadzić. Weź pod uwagę dane przypisane pokoleniom (np. millenialsi, generacja Z ). Jeżeli innowacja dotyczy pracowników w twojej firmie – przyjrzyj się środowisku Twojej firmy.
 • Przykładowo, jeżeli innowacja dotyczy immersyjnych technologii – np. okulary VR  – odbiorcy muszą nauczyć się obsługi samego sprzętu – gogli VR. Sami po nie nie sięgną. To nie jest tak oczywiste jak korzystanie ze smartfonu. To dla nich nowość. W tym może pomóc Ci właśnie odpowiednia promocja innowacji.
 • Pomyśl o użytkowniku końcowym. Wylistuj jakie wyzwania mogą Cię czekać w adaptacji przez niego Twojej innowacji. Jeżeli to możliwe zaangażuj osobę z działu HR, marketingu czy obsługi Klienta i już na tym etapie porozmawiajcie w jaki sposób mogą Ci pomóc. Czasem nawet prosty informacyjny plakat „w windzie” to już coś.
 • No i właśnie – zostaw coś w budżecie na promocyjne działania.

 

2.  Promocja, podczas powstawania innowacyjnego projektu.

 •  Nie ukrywaj, przed światem, że … coś się szykuje. Nikt nie lubi być zaskakiwanym – zwłaszcza we własnej firmie, jeżeli kierujesz innowacje do pracowników.  Naturalne, że osoby mogą mieć swoje obawy. O wszystko się nie zadba, ale chyba lepiej, żeby innowacja była czymś na co się czeka z zaciekawieniem a nie z obawami. Zastanów się jak możesz już na tym etapie zasygnalizować innowację.
 • No właśnie obawy. Dopuść innych do głosu, bo innowacje są dla wszystkich.  Nikt nie lubi jak mu się „bruździ” w projekcie (znam to) -jednak umożliwienia wyrażenia przez przyszłych odbiorców opinii to już dużo. Możliwość wpływu – jeszcze więcej. Zawsze będą i malkontenci, i entuzjaści. Trudno. A może to co usłyszysz rozwinie Twój pomysł? Nagródź ich zaangażowanie np. dyplomem.
 • Czytelne wsparcie „góry” zarządu/ dyrekcji/ CEO – o którym inni usłyszą nadaje bieg wydarzeniom i pomoże ugruntować pozycję innowacji czy ułatwi Ci współpracę. Tak, tak wiadomo- też może zaszkodzić 😉

 

3.  Promocja na etapie przekazania innowacji do użytkowników.  

 • To jak dobrze znasz swoją grupę docelowa? Trzeba ruszyć z innowacją – tak jak z poczęstunkiem Pani Gessler – „w miasto” żeby zachęcić odbiorców
 • Zorganizuj moderowane pokazy rozwiązania. Poświęć im odpowiednią ilość czasu. Zaadresuj wątpliwości. Wyjaśnij zastosowanie i korzyści. Nagródź zaangażowanie.
 • Podkreślę – moderowane spotkania. Im bardziej wyrafinowane rozwiązanie (w oczach Twoich odbiorców) tym więcej energii trzeba włożyć w skrócenie dystansu pomiędzy użytkownikiem – a rozwiązaniem. Czy w środowisku pracy, na targach czy online. Celem jest zwrócić ich uwagę i ośmielić do działania.
 • Informacja przekazywana dalej przez samych użytkowników innowacji jest bezcenna. Zawsze jest ktoś pierwszy. Poszukaj swoich pionierów, które wysoko oceniają przydatność rozwiązania. Niech staną się oni naturalnymi „reklamodawcami” Twojej innowacji.

 

Zobacz webinar

 

Więcej o nas:

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak Twoja firma może zwiększyć zysk dzięki innowacyjnym technologiom lub chcesz szybko wdrożyć innowacje – umów się na indywidualną konsultację z ekspertem.

https://connectedrealities.eu/kontakt/

Już teraz zasubskrybuj nasz kanał YT „Innowatorzy”- Twój kanał o innowacjach technologicznych w biznesie” i otrzymuj powiadomienia o wideoporadnikach, jak zwiększyć zysk dzięki innowacyjnym technologiom.

Nasz kanał YT Innowatorzy