Jak zacząć projekt szkoleń VR w firmie?
Na początku chciałbym Ci pogratulować. Szukając odpowiedzi jak zacząć – dokładnie już zaczynasz 🙂 To pierwszy krok. W mojej ocenie szkolenia w wirtualnej rzeczywistości są jednym z najlepiej zadokumentowanych wdrożeń w skali międzynarodowej. Oczywiście na tą chwilę, ponieważ rozwój VR obserwujemy w różnych obszarach, także poza tymi zawodowymi. Patrząc na dane co do globalnych inwestycji dużych firm w VR to właśnie znaczący ich procent dotyczy rozwoju i wdrożeń szeroko rozumianych szkoleń. Pewnie łączy się to również z faktem, że szkolenia w VR są wysoko i wszechstronnie przebadane co do swojej skuteczności (min. badania takie opublikowała firma PwC w 2021 r.). Oczywiście – „Dlaczego szkolić się w VR?” – to osobny temat na webinar – dzisiaj mówimy o tym „jak zacząć” – jednak napiszę tutaj o jednym z moich ulubionych benefitów szkoleń w VR, o którym rzadko się mówi. Jest to wyjątkowe poczucie pewności siebie. Zaraz wyjaśnię.
To co dla nas wszystkich jest wyzwaniem to wytrzymywanie…. feedbacku, który dostajemy od innych. A co jeszcze bardziej potrafi nas stresować? Jak dostajemy feedback przy innych osobach. Ciężko pokazywać się jako osoby, które jeszcze czegoś nie umieją, dopiero się uczą. A jeżeli ćwiczenia są praktyczne – to najczęściej polegają one na kontakcie z innymi osobami. Interakcjach.
No właśnie i tutaj jest jedna z mocniejszych przewag VR: możesz ćwiczyć praktykę – w „zaciszy” okularów wirtualnej rzeczywistości.
To, że okulary oddzielają nas całkowicie od rzeczywistego otoczenia jest tutaj olbrzymim atutem. No ale tak jak pisałem wcześniej – zrobię oddzielny webinar na ten temat benefitów szkoleń w VR. Więc wracamy do głównego tematu „Jak zacząć?”. Taki wstęp – bo w szczegółach omawiam to podczas webinaru, na którym będziesz moim priorytetowym gościem.
1. Jak wybrać szkolenie, które chcesz przenieść do VR?
To jest proste, jednak pod kilkoma warunkami. Trzeba rozumieć zasadę tworzenia szkoleń w VR – to przełoży się na kosztorys- a on na sensowność pierwszej inwestycji w tą technologię. Rozumieć z czym wiąże się użytkowanie VR wśród pracowników, którzy dopiero pierwszy raz będą korzystać z takiego rozwiązania – to przełoży się na skuteczność takiego pilotażu, zwrot z inwestycji, ale także (czy też przede wszystkim na tym etapie) na kosztorys – bo mądrzej wybierzesz jaki zakres procesu szkoleniowego ma odbyć się w VR. Zwyczajowo takie szkolenie składa się z 3 wirtualnych sesji:
👉🏻 Ćwiczenia z instrukcją.
👉🏻 Ćwiczenia bez instrukcji.
👉🏻 Sprawdzenie wiedzy.
Więc tak. Wiedza o VR przełoży się na zdecydowanie lepszy kosztorys. Wiem do z doświadczenia i od naszych klientów, dla których wykonujemy szkolenia w VR. Poproś o prezentacje konkretnego Use Case, krok po kroku zrealizowanego przez dostawcę szkoleń – to da Ci perspektywę czego możesz się spodziewać.
2. Jak wybrać sprzęt do VR?
Zdjęcie materiały reklamowe Oculus Quest 2
Tutaj warto zaangażować także twój dział IT, aby dobrze rozumiał jaki nowy sprzęt lub kilka sprzętów przyjmuje pod swoją opiekę czy serwis. W zależności od rodzaju szkolenia wybiera się tzw. okulary VR przenośne lub okulary, które kablem są połączone z komputerem. W takich przypadkach kupujesz też komputer. Te pierwsze, nie mają kabli, ale potrzebują połączyć się z wifi, aby wgrać np. aktualizację postępów prac nad przygotowaniem szkolenia– co może mieć wpływ na kwestie związane z bezpieczeństwem. Niektóre nasze większe wdrożenia takich szkoleń były dostosowywane do warunków sieci wewnętrznej klientów. Sam zakup okularów jest prosty, ponieważ jest bardzo dużo dystrybutorów, od których kupisz bezpośrednio sprzęt z gwarancją. Co do wyboru które – za pierwszym razem zapytaj wykonawcę szkolenia i posłuchaj uzasadnienia. Same gogle VR mają też różne parametry odnośnie do wyświetlania obrazu, a także kwestie związane z subiektywną przyjemnością użytkowania (np. waga, łatwość zakładania). Najlepiej przetestuj na sobie.
3. Jak zorganizować przetarg na szkolenie w VR?
Jest kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę. Trzeba zadbać, aby były minimalne różnice w interpretacji scenariusza twojego szkolenia przez uczestników przetargu – bo to oznaczać może zbyt duże różnice w cenach. Musisz dobrze zadokumentować scenariusz szkolenia (nabyta przez Ciebie wiedza jak powstaje szkolenie w VR będzie bardzo pomocna do określenia Twoich oczekiwań). Czytelnie określ co ma być wynikiem przygotowania szkolenia w VR np. te trzy opcje szkolenia, o których wspominam w punkcie 1. Podpisanie wcześniej NDA jest standardem.
Co ciekawe kilka projektów, które zrealizowaliśmy były uzgadniane w całości poprzez spotkania online, a klient testował VR dopiero po podpisaniu zlecenia czy umowy. Więc jak to w życiu – czasem nam się spieszy, czasem możemy na coś więcej lub mniej poświęci czasu. Możesz dużo przerzucić na dostawcę – jednak, jeżeli chcesz atrakcyjnych cen – dobrze rozumieć jak kupować 😉
Zobacz webinarWięcej o nas:
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak Twoja firma może zwiększyć zysk dzięki innowacyjnym technologiom lub chcesz szybko wdrożyć innowacje – umów się na indywidualną konsultację z ekspertem.
https://connectedrealities.eu/kontakt/
Już teraz zasubskrybuj nasz kanał YT „Innowatorzy”- Twój kanał o innowacjach technologicznych w biznesie” i otrzymuj powiadomienia o wideoporadnikach, jak zwiększyć zysk dzięki innowacyjnym technologiom.