Co potrafi Twój smartfon?

Rozszerzona rzeczywistość w smartfonach czy tabletach jest ściśle powiązana z możliwościami aparatu fotograficznego. Tego z tyłu i tego do selfie 🙂 Oczywiście oprogramowanie i algorytm, który czyta i łączy dane widziane kamerą aparatu stanowią integralną część działania AR jakie znamy dzisiaj. Możesz się domyślić, że wraz z biegiem czasu i z każdą premierą nowych modeli smartfonów jakość tego rozwiązania podnosi się w ekspresowym tempie!

Ponad 50-letnia technologia.

Co ciekawe AR jest z nami od bardzo dawna. Powstanie tej technologii przypisywane jest Ivanowi Sutherland z Harvardu. W 1968 roku skonstruował urządzenie z wyświetlaczami mocowanymi na głowie, umożliwiające nakładanie informacji cyfrowej z widokiem fizycznego otoczenia.  Jak z każdą innowacją potrzeba było wiele czasu, aby rynek nadążył z miniaturyzacją i opłacalnością produkcji niezbędnych komponentów. Dzięki temu rozwiązanie AR stało się standardem w naszych kieszeniach.

AR – jak to w sumie działa?

Obecnie kamera naszego telefonu skanuje fizyczne otoczenie. Odpowiednie algorytmy uczą się rozpoznawać, co widzi kamera.  Wraz z rozwojem technologii smartfon staje się znacznie mądrzejszy i rozumie otoczenie w trójwymiarowy sposób. Przykładowo rozumie, że podłoga jest podłogą i jest na… dole a ściana jest ścianą i znajduje się np. naprzeciwko. Potrafi rozróżnić te powierzchnie, zmierzyć odległości, natężenie światła i połączyć te dane np. z informacją o lokalizacji, czasie czy pogodzie. To wszystko razem umożliwia działanie rozszerzonej rzeczywistości. Smartfon coraz lepiej rozumiejąc co „widzi”,  jest w stanie w przestrzenny sposób połączyć fizyczne otoczenie z cyfrową informacją, np. obiektem 3D. Może „postawić” cyfrowy obiekt 3D na fizycznym stole i odpowiednio go oświetlić, do złudzenia naśladując aktualną temperaturę i natężenie światła.

Co to jest obiekt 3D?

Upraszczając to trójwymiarowa informacja cyfrowa. Może to być np. wizualny, cyfrowy bliźniak istniejącego produktu w skali 1:1. W niektórych przypadkach może też być uzyskany poprzez skanowanie. Gdy posiadasz model 3D swojego produktu dzięki funkcji rozszerzonej rzeczywistości w telefonie czy tablecie, możesz pomóc swoim klientom w podjęciu decyzji o jego zakupie. Dlatego, że mogą w ten sposób przetestować go w kontekście fizycznego otoczenia – mieszkania, garażu, biurka, ściany itp. Z rozszerzoną rzeczywistością zobaczą przestrzennie, jak obiekt 3D prezentuje się w ich domu. Natychmiast, bez instalowania dodatkowych aplikacji, dzięki rozwiązaniu określanym jako „WebAR”.

Taki sposób pokazywania produktów wkrótce stanie się standardem w e-commerce. Nowoczesne firmy już to robią i obok zdjęć czy video produktu udostępniają go poprzez funkcję „Zobacz w AR”.  

Więcej o AR i najczęściej popełnianych błędach w użytkowaniu AR dowiesz się z naszego webinaru.

Więcej o nas:

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak Twoja firma może zwiększyć zysk dzięki innowacyjnym technologiom lub chcesz szybko wdrożyć innowacje – umów się na indywidualną konsultację z ekspertem. Jeśli chcesz zamówić modele 3D i w ten sposób zwizualizować swój produkt w AR – zapytaj o wycenę. 

https://connectedrealities.eu/kontakt/

Już teraz zasubskrybuj nasz kanał YT „Innowatorzy”- Twój kanał o innowacjach technologicznych w biznesie” i otrzymuj powiadomienia o wideoporadnikach, jak zwiększyć zysk dzięki innowacyjnym technologiom.

Nasz kanał YT Innowatorzy