👉🏻 Czy wiesz w zasadzie czym jest metaverse? Można się w tym zgubić i nie jest to przypadek.

Obserwuje bardzo wiele pojawiających się opinii i definicji metaversu, które – co ważne – najczęściej kierowane są szerszym interesem biznesu, który reprezentują. Chciałbym zwrócić na to Twoją uwagę- bo metaverse to biznes. Twój i Twoich klientów biznes.  Gdy oddzielisz szum marketingowy wokół metaverse- dostrzeżesz możliwości zwiększenie zysku Twojej firmy dzięki takim innowacjom. Ale po kolei. Od czego się to wszystko zaczęło? Prawdopodobnie już wiesz, że założyciel Facebooka – Mark Zuckerberg w 2021 roku ogłosił „nadejście” metaversu. Jak serio podchodzi do tego świadczy fakt, że przypieczętował to zmianą swojej firmy na… „Meta”. Wraz z nowym kierunkiem popłynęły bilonowe $$$ inwestycje na zbudowanie wirtualnych przestrzeni i interakcji jako narzędzia pracy, rozrywki, edukacji. Przenosimy się do nich dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości (popularnie mówimy o nich- „gogle VR”). Gogle VR oddzielają nas od rzeczywistości a my reprezentowani przez swoje avatary możemy eksplorować nową, cyfrową rzeczywistość. Oczywiście współdzieląc ją z innymi użytkownikami. Czyli którędy do metaverse? Poprzez okulary wirtualnej rzeczywistości tak? Dla „Meta” (dawny Facebook) to biznesowo na rękę.

Zuckerberg w 2014 roku kupił firmę „Oculus” czyli producenta, jednego z najpopularniejszych cenowo obecnie gogli VR ;). Nad stałym rozwojem technologii, jakości obrazu VR i możliwości interakcji z cyfrowym światem pracuje min. dedykowany odział „Meta” – Reality Labs.

Więc w interesie Zuckerberga jest definiowanie metaversu poprzez wirtualną rzeczywistość, bo jest to konsekwencja strategii biznesowej. Upraszczając sprzedaż software (metaverse) + hardware (gogle VR).  Ok zróbmy razem krok dalej.

👉🏻 Jak myślisz. Czy jest ktoś, kto inwestuje więcej bilionów w metaverse niż „Meta”?

Tak i też znasz tą firmę. To Microsoft. Pewnie kojarzy ci się ona raczej z rozwiązaniami dla biznesu niż scrolowanienm postów na wall-u. Taka nasza codzienność –   Excel, Word, PowerPoint, Teams, Azure … itd. Caaaałe portfolio rozwiązań, które spotkamy w każdym biznesie wokół nas prawda?  Microsoft koncentruje się więc na współpracy tych programów pomiędzy sobą, pracy indywidualnej i w większych grupach biznesowych. To co wydaje się dla nas tak oczywiste- że, te wszystkie programy ze sobą współpracują – jest przecież również przyjętą strategią. Więc czym jest metaverse dla Microsoft? Czy jest sens budować konkurencyjny, wirtualny świat do swoich produktów, gdy już teraz w fizycznym świecie firma ma tak wiele użytkowników? O tym za wcześnie decydować jednak Microsoft promuje rozwiązania tzw. rozszerzonej rzeczywistości (AR), które uzupełnią oferowane już obecnie rozwiązania platformowe tej firmy do współpracy i komunikacji (oczywiście wszystko napędzane rozwiązaniami w chmurze Microsfot Azure).

No bo tak się składa, że Microsoft jest właścicielem i twórcą okularów tzw. rozszerzonej rzeczywistości „Hololens”, które oferują dostęp i interakcje z informacją cyfrową – jednak w kontekście otaczającej nas rzeczywistości (czyli nie odcinają nas od rzeczywistości jak to się dzieje w goglach VR).

 Dzięki Hololens możemy np. połączyć się jak w Teams-ach tylko przed naszymi oczami pojawią się, trójwymiarowe hologramy uczestników spotkania – tak jak to niektórzy z nas widzieli do tej pory jedynie w filmach 😉 Czyli znowu software + hardware. Oczywiście to tylko jedna z wielu przełomowych funkcji okularów rozszerzonej rzeczywistości Hololens, ale ponieważ jest to wynalazek Microsoft – to zrozumiałe, że dla tej firmy metaverse jest bardziej rozszerzoną niż „wirtualną” rzeczywistością. Biznes.

👉🏻 Ok. To na koniec jeszcze jedna „definicja” metaverse. Tym razem od producenta gier.

Jeden z najsłynniejszych hitów strzelanek multiplayer-owych – Fortnite oferuje cyfrowy świat dostępny z poziomu komputera.  Gra jest tak pochłaniająca i „influenserska”, że rodzice w USA płacą za korepetycje, aby ich dzieci „wymiatały” w Fortnite. Czyli mega sukces. Fortnite należący do firmy Epic Games ma również apetyt na metaverse i już korzysta z zasobów olbrzymiej bazy użytkowników, którzy spotykają się codziennie w cyfrowo wygenerowanym świecie. W tym świecie gry już teraz oferuje dostęp do usług i atrakcji wybiegających poza tradycyjnie postrzeganą definicję czym jest „gra” i to strzelanka. W grze możesz pójść na cyfrowy koncert znanych gwiazd, razem z grupą avatarów twoich znajomych. Odwiedzić wspólnie cyfrowy sklep znanej marki, a naszego avatara upgrejdować nie tylko o nową broń, ale także przebrać w markowy, ekskluzywny ciuch z limitowanej serii z logo topowych brandów. Oczywiście za prawdziwe pieniądze. Czyli cyfrowy świat metaverse jest w zasadzie dla graczy, do którego dostęp mam za pomocą „zwykłego” komputera? 😉 No właśnie. Czyli co- to już trzecia wersja metaversu? Dziś tak.

Podsumujmy:

  • Mamy „Meta” (dawniej facebook) i wirtualną rzeczywistość.
  • Mamy Microsoft i rozszerzoną rzeczywistość.
  • Mamy Epic Games i grę komputerową.

👉🏻 I teraz, żeby nie było tak prosto.

 W styczniu świat obiegła informacja, że Microsoft do swojej kolekcji rozwiązań kupił… giganta gier komputerowych firmę „Activision Blizzard”. To największa transakcja w historii branży gier (Wspomnę, że Microsoft jest właścicielem Xbox). Meta, aby zaspokoić apetyty (lub uspokoić) inwestorów rozpoczęła prace nad okularami… rozszerzonej rzeczywistości w kooperacji z RayBan. Fortnite już oferuje wybranym gameingowym influencerom opcję przeniesienia się do gry za pomocą VR i planuje na stałe powiązać świat gry z możliwością technologii wirtualnej rzeczywistości. A co z Amazon? Google? Apple? O tym przeczytacie w kolejnych newsletterach.   Dobrze jest widzieć, że wszystkim kierują czysto biznesowe założenia, które pokazują również jak szeroko może być wykorzystywany metaverse – w zależności od strategii i celów biznesowych. A także kto ma w nim interes i dlaczego.  Metaverse rozumiany jako następca internetu – to nowe możliwości prezentacji cyfrowych treści jak i nowe, różnorodne sposoby interakcji z nimi przez użytkowników. Czyli mówiąc wprost twój e-commerce, konfiguratory online, landing page i firmowe stronny www – są już przestarzałe, a wkrótce tak prezentowana oferta może przestać być konkurencyjna.

Zobacz webinar Innowatorów Którędy do metaverse?

Więcej o nas:

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak Twoja firma może zwiększyć zysk dzięki innowacyjnym technologiom lub chcesz szybko wdrożyć innowacje – umów się na indywidualną konsultację z ekspertem.

https://connectedrealities.eu/kontakt/

Już teraz zasubskrybuj nasz kanał YT „Innowatorzy”- Twój kanał o innowacjach technologicznych w biznesie” i otrzymuj powiadomienia o wideoporadnikach, jak zwiększyć zysk dzięki innowacyjnym technologiom.

Nasz kanał YT Innowatorzy