Co to jest Phygital?

Ciężko ocenić teraz czy z listy nowych pojęć dyktowanych postępem technologicznym Phygital pozostanie z nami na dłużej. Cytując definicję, którą przeczytałem w raporcie „Immersyjna edukacja” opracowanym na zlecenie Biura Nowych Technologii IPN przez infuture.institute:

Phygital to koncepcja tworzenia rozwiązań bazujących na połączeniu elementów świata rzeczywistego (ang. physical) i cyfrowego (ang. digital).

Ja reprezentuję podejście, gdzie wirtualna rzeczywistość (#VR), czy rozszerzona rzeczywistość (#AR) czy – równie modne powiedzenie- miksowana rzeczywistość – czy analogowa… na koniec dnia to po prostu… rzeczywistość. Granice co cyfrowe i fizyczne zacierają się. Innowacje to teraz taka specjalna rzeczywistość, która pozostawia wyjątkowy marker w naszych umysłach. Jeszcze nowa- ale zaraz to będzie po prostu codzienność. Tak jak kiedyś oswoiliśmy komputery, potem smartfony, bez których nie wyobrażamy sobie w zasadzie teraz życia. Taki sam los czeka kolejnych odsłon rodzących się innowacji.  Doceniam jednak każdą definicję, która stara się budować cyfrową świadomość postępujących zmian.  A te przyspieszyła znacząco pandemia. Jednak nasze przyzwyczajenia i potrzeby „analogowe” – ciągle są żywe.

Phygital stara się uchwycić zjawisko rozwijających się potrzeb związanych zarówno z rozwojem świadomości cyfrowej, dostępu do innowacji jak i naszego stosunku do technologii- a przecież nie wszyscy reprezentujemy „zachwyt” nad tym co nowe i nieznane.  Jesteśmy różni od siebie – i faktem jest, że rozwiązania cyfrowe otwierają zupełnie nowe możliwości personalizacji i odpowiadania na różnice naszych osobistych preferencji czy też różnic określanych mianem pokoleniowych.  Jednak strategia, gdzie chcemy więc dotrzeć z komunikatem do użytkownika/ konsumenta wykorzystując właśnie zróżnicowane narzędzia zarówno te cyfrowe jak i analogowe ma szansę zainteresować znacznie większą ilość osób – uwzględniając właśnie ich preferencje. Także te w stosunku do technologii.

Jaki stosunek do innowacji ma Twoja grupa docelowa?

26% badanych z grupy generacji Z na pytanie: Jaka jest według ciebie podstawowa różnica między światem cyfrowym a światem rzeczywistym? Odpowiada, że świat cyfrowy i świat fizyczny wzajemnie się przenikają, i dla mnie stanowią jedną rzeczywistość.

Ważna jest Twoja świadomość – kim są Twoi odbiorcy? Kim jest Twój klient. Banał, ale to jedno z pytań „killer” w dużej ilości biznesów, które poznałem. Niby oczywiste jest, że zrozumienie swoich klientów jest kluczem do zwiększania zysku. Jednak w praktyce często biznesy czy działania marketingowe/ sprzedażowe są motywowane różnorodnymi wizjami, które potrafią przysłonić prawdziwy obraz codzienności i potrzeb grupy docelowej. W profilowaniu warto wziąć teraz pod uwagę świadomość relacji Twoich klientów z technologią. Dam ci klika przykładów na co warto zwrócić uwagę.

👉🏻Millenialsi to pokolenie urodzonych pomiędzy 1980 a 1995 rokiem. Pamiętają, jak wygląda świat sprzed internetu. Spośród trzech, które tutaj opisuje to grupa najbardziej zaawansowana technologicznie i otwartaa na testowanie nowych rozwiązań. To pokolenie subskrypcji i usług dostępnych na żądanie.

👉🏻Generacja Z to urodzeni pomiędzy 1996 a 2007 rokiem. Oni nigdy nie doświadczyli życia bez internetu. Technologie, traktują jako narzędzie. Interesują ich wielozmysłowe doświadczenia.  67% przedstawicieli Generacji Z zadeklarowało, że przestałoby kupować produkt czy usługi firmy, która nie działałaby w zgodzie z wyznawanymi przez nich wartościami.

Co ciekawe ‘tylko” 25% tej grupy przyznaje, że świat cyfrowy dostarcza znacznie mniej bodźców, wrażeń w porównaniu do świata fizycznego…

👉🏻Generacja Alpha to urodzeni pomiędzy 2008 a 2022 rokiem.  Pokolenie Alpha jest tym, które będzie żyło w świecie zaawansowanej sztucznej inteligencji i innych przełomowych technologii. Najstarszy z nich ma dopiero 14 lat.

Powyższe dane wybrałem ze wspomnianego raportu, który został opracowany na zlecenie Biura Nowych Technologii IPN. Po więcej informacji na temat powiązania nowych technologii w komunikacji z Twoją grupą docelową – zapraszam na bezpłatny webinar#Innowatorzy.

Więcej o nas:

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak Twoja firma może zwiększyć zysk dzięki innowacyjnym technologiom lub chcesz szybko wdrożyć innowacje – umów się na indywidualną konsultację z ekspertem.

https://connectedrealities.eu/kontakt/

Już teraz zasubskrybuj nasz kanał YT „Innowatorzy”- Twój kanał o innowacjach technologicznych w biznesie” i otrzymuj powiadomienia o wideoporadnikach, jak zwiększyć zysk dzięki innowacyjnym technologiom.

Nasz kanał YT Innowatorzy