Co to jest rozszerzona rzeczywistość AR?

AR to skrót od Augmented Reality, czyli rozszerzona rzeczywistość. W kontrze do technologii VR (która oddziela nas od świata zewnętrznego) – założeniem rozszerzonej rzeczywistości jest, aby towarzyszyć nam w świecie fizycznym. Rola AR przypomina trochę relację, jaką mamy z telewizorem w naszych domach. Oglądamy programy TV, jednocześnie zerkając na nasze telefony, szykując obiad czy wykonując inne codzienne czynności. Rozszerzona rzeczywistość to taka technologia, która pozwala nam korzystać z różnego rodzaju danych cyfrowych w kontekście otaczającej nas rzeczywistości, jednak w zupełnie nowy sposób.

Co to znaczy, że mamy AR w naszych telefonach?

Funkcja AR jest już „zaszyta” w większości naszych smartfonów. Upraszczając – aparat fotograficzny w telefonie „skanuje” otoczenie, rozpoznając lokalizację powierzchni wokół nas (np. blat stołu, podłoga). Natomiast odpowiednie algorytmy oprogramowania umożliwiają połączenie z tą lokalizacją odpowiednich informacji cyfrowych, czyli np. wkomponowanie w podłogę modelu 3D pralki (takiego jej wizualnego, cyfrowego bliźniaka). Dzięki AR, patrząc przez „aparat” na cyfrową pralkę, możemy obejrzeć ją z dowolnej strony. Przesunąć ją. Obrócić. Wszystko w skali 1:1 i w kontekście otaczającej nas rzeczywistości. Zamiast oglądać zdjęcie w internecie – mogę zobaczyć pralkę w miejscu, w którym chcę ją postawić, np. we własnym domu.  

Czy potrzebuje specjalnej aplikacji instalowanej na telefon do AR?

Całe piękno polega na tym, że tak było kiedyś. Twoja firma może wybrać i szybko skorzystać z rozwiązania o nazwie „WEB AR”.  Dzięki temu np. model 3D pralki możesz umieścić po prostu pod linkiem w internecie (np. w swoim e-commerce, na stronie www, w poście w social mediach czy wysłać taki link do modelu poprzez sms). Wyświetlenie cyfrowego obiektu w przestrzeni załatwia już nasz smartfon.

📢Jak moja firma może zyskać na AR?

  1.  E-commerce. Dodaj funkcję AR do strony swojego sklepu a zyskasz możliwość przetestowania Twojego produktu przez konsumenta jeszcze przed jego zakupem (jak wspomniana pralka).
  2. Social media. Zamiast pisać czy pokazywać tylko zdjęcia produktu – dodaj do postu link z jego wersją cyfrową w AR. Niech obiorca „zobaczy go” na własne oczy:)
  3. Marketing. AR to technologia, która w kreatywny sposób może ożywić każdą reklamę, z którą styka się Twój klient. Czy czeka na przystanku autobusu czy jest na mieście i widzi outdoor, mural czy plakat. Jak? Dodaj do druku znak QR z linkiem do AR i zaskocz odbiorcę w miejscu, w którym aktualnie przebywa.
  4. Opakowanie produktu. To świetna platforma, aby zaskoczyć konsumenta z AR i wyróżnić się na półce sklepowej. Ożywić etykietę, dodać trójwymiarową instrukcję działania czy grywalizację w ramach programu lojalnościowego.
  5. Targi branżowe i sprzedaż bezpośrednia. Częstym wyzwaniem jest fizyczne zebranie wszystkich wariantów czy pozycji oferty w jednym miejscu. Z AR umożliwisz dostęp i przetestowanie cyfrowej wersji produktów z dowolnego miejsca bez względu na gabaryty.

To również krok w kierunku obecności oferty twojej firmy w MetaverseTutaj przeczytasz więcej o Metaverse.

Zobacz bezpłatny webinar o AR.

Więcej o nas:

Dowiedz się więcej o wdrożeniach innowacji w Twojej firmie, aplikacjach VR i AR. Umów się na indywidualną konsultację z ekspertem.

https://connectedrealities.eu/kontakt/

Już teraz zasubskrybuj nasz kanał YT „Innowatorzy”- Twój kanał o innowacjach technologicznych w biznesie” i otrzymuj powiadomienia o wideoporadnikach, jak zwiększyć zysk dzięki innowacyjnym technologiom.

Nasz kanał YT Innowatorzy